O tym, czy program produkcji kurtek puchowych odniesie komercyjny sukces, decydują dwie liczby: sprężystość wypełnienia i zakres certyfikacji.Własność cieplna określa, ile ciepła można uczciwie deklarować i jak skutecznie je zapewniamy; certyfikacja decyduje o tym, czy klienci detaliczni w ogóle wystawią produkt na sprzedaż. Ten poradnik wyjaśnia, jakie są parametry sprężystości, czym różnią się główne metody testowania, jak wypadają puch kaczy i gęsi w równoważnych klasach oraz jakie dokumenty należy zebrać, aby potwierdzić zgodność z normą Responsible Down Standard (SDS) od fermy do gotowego produktu.

1Objaśnienie mocy wypełnienia: Co mierzy liczba

Sprężystość to najczęściej cytowany – i najczęściej błędnie interpretowany – parametr w odzieży puchowej. Mierzy on objętość, w calach sześciennych, jaką zajmuje jedna uncja (28,35 grama) puchu pod standardowym ciśnieniem i kompresją. Wyższa sprężystość oznacza, że ​​puch zatrzymuje więcej powietrza na jednostkę wagi, co przekłada się na więcej ciepła przy mniejszej objętości i lepszej kompresji.

Praktyczne konsekwencje widać na poniższym diagramie. Przy identycznej wadze, puch o sprężystości 800 cuin zajmuje około 45 procent więcej objętości niż puch o sprężystości 550 cuin. Ta dodatkowa objętość to uwięzione powietrze, które pełni funkcję izolacyjną. Dlatego kurtka o wysokiej sprężystości zapewnia takie samo ciepło jak kurtka o niskiej sprężystości, a jednocześnie jest zauważalnie lżejsza i zajmuje mniej miejsca po spakowaniu.

Porównanie objętości wypełnienia: jedna uncja (28,35 g) puchu Objętość (cale sześcienne na uncję) 550 550 FP Wejście kaczka w dół 650 650 FP Kaczka/gęś średniej klasy 800 800 FP Puch gęsi premium 900 900 FP Stopień ekspedycyjny 800 FP zatrzymuje około 45 procent więcej powietrza niż 550 FP przy tej samej wadze Objętość mierzona zgodnie ze standardowymi protokołami kondycjonowania i kompresji. Rzeczywiste ciepło odzieży zależy również od gramatury wypełnienia, konstrukcji i dopasowania.

Równie ważne jest to, czego nie mierzy sprężystość puchu. Nie mówi ona nic o tym, ile puchu jest w odzieży, jak jest ona wykonana ani jak odpowiedzialnie pozyskiwano puch. To są oddzielne specyfikacje, a ich łączenie jest główną przyczyną większości sporów dotyczących pozyskiwania kurtek puchowych.

2Równanie ciepła: współczynnik wypełnienia pomnożony przez ciężar wypełnienia

Całkowite ciepło w odzieży puchowej jest funkcją współczynnika sprężystości pomnożonego przez gramaturę wypełnienia. Wysoka wartość współczynnika sprężystości przy niewystarczającej gramaturze skutkuje lekką kurtką, która nie sprawdza się w terenie; umiarkowana wartość współczynnika sprężystości przy dużej gramaturze skutkuje ciepłą kurtką przy niższym koszcie materiału. Oba rozwiązania mogą być właściwym wyborem inżynieryjnym, w zależności od docelowej ceny i zastosowania.

Ta zależność ma bezpośrednie implikacje komercyjne. Ponieważ puch o wysokiej sprężystości jest nieproporcjonalnie drogi, najbardziej opłacalnym sposobem na zapewnienie dodatkowego ciepła jest często zwiększenie gramatury wypełnienia przy umiarkowanej sprężystości, zamiast zwiększania sprężystości przy stałej wadze. Marki ukierunkowane na konkretną cenę detaliczną często osiągają lepszą postrzeganą wartość – kurtkę o prawdziwej sprężystości i widocznej sprężystości – optymalizując ten współczynnik, zamiast maksymalizować samą sprężystość.

Zasada specyfikacji:Zawsze podawaj wartość sprężystości i gramaturę wypełnienia razem, dla każdego panelu i w sumie. Opakowanie techniczne, które podaje jedynie „wartość sprężystości 800”, daje fabryce swobodę w obniżeniu gramatury wypełnienia, a otrzymany produkt będzie zgodny ze specyfikacją, a jego parametry znacznie poniżej oczekiwań kupującego.

3Rodzaje puchu: kaczy i gęsi, pochodzenie i skład

W dół ocenia się na podstawie trzech zmiennych: gatunku, stosunku składu i klimatu pochodzenia. Każda z nich wpływa na wydajność, koszt i narrację zrównoważonego rozwoju prezentowaną przez markę.

Kaczka kontra gęś

Puch gęsi zazwyczaj charakteryzuje się wyższą sprężystością niż puch kaczy, ponieważ jego skupiska są większe i bardziej sprężyste. Puch kaczy w zakresie 550–650 spełnia większość programów średniej klasy pod względem ekonomicznym, podczas gdy puch gęsi dominuje w zakresie 700 i powyżej, gdzie wysoka jakość i ściśliwość uzasadniają koszt. Co ważne, wysokiej jakości puch kaczy o gęstości 650 może przewyższyć niską jakość puchu gęsiego o gęstości 600 — gatunek jest wskaźnikiem, a nie gwarancją, a decydujący jest rzeczywisty wynik testu sprężystości.

Stosunek składu

Stosunek 90/10 lub 80/20 opisuje stosunek skupisk puchu do pierza i fragmentów włókien. Wyższa zawartość puchu oznacza lepszą sprężystość i mniej prześwitujących włókien. Stopień 80/20 jest powszechny w programach nastawionych na cenę; 90/10 to standard dla odzieży outdoorowej; 95/5 występuje w liniach premium i technicznych.

Pochodzenie i klimat

Puch ptaków hodowanych w chłodniejszym klimacie ma tendencję do tworzenia gęstszych, wyżej położonych skupisk, co jest naturalną adaptacją, dlatego niektóre regiony produkcyjne osiągają wysokie ceny. Pochodzenie ma również znaczenie dla certyfikacji: audyty RDS rozpoczynają się w gospodarstwie, więc infrastruktura identyfikowalności regionu pochodzenia bezpośrednio wpływa na to, jak łatwo można udokumentować certyfikowany materiał.

Specyfikacja w dół Typowa siła wypełnienia Charakterystyka Pozycjonowanie programu
Kaczka w dół 80/20 od 500 do 550 Ekonomiczny, cięższy w dotyku, z większą zawartością pióra Sprzedaż detaliczna, programy promocyjne
Kaczka w dół 90/10 600 do 650 Zrównoważone ciepło i koszty, niezawodne dostawy Średniej klasy odzież outdoorowa i miejska
Puch gęsi 90/10 700 do 750 Duża sprężystość, duża kompresja Premium outdoor, narty, podróże
Puch gęsi 95/5 800 do 900 Maksymalny stosunek ciepła do wagi, minimalne frędzle Techniczny, alpejski, ekspedycyjny
Puch z recyklingu (pokonsumencki) 600 do 700 Historia materiałów o obiegu zamkniętym, certyfikat GRS Kolekcje oparte na zrównoważonym rozwoju

4Normy testowe: IDFB, EN 12130 i weryfikacja partii

Wartości współczynnika wypełnienia mają znaczenie tylko wtedy, gdy zostały uzyskane za pomocą uznanej metody badawczej. W handlu międzynarodowym dominują trzy ramy, a ich wyniki nie zawsze są bezpośrednio zamienne.

Obowiązujące metody testowania

TenMiędzynarodowe Biuro Puchu i Pierza (IDFB)IDFB to globalne stowarzyszenie branżowe branży puchu i pierza, które opracowuje protokoły testowe najszerzej stosowane w międzynarodowym zaopatrzeniu. IDFB prowadzi badania branżowe i opracowuje standardy testowania, które zapewniają integralność produktów na całym świecie. W Europie norma EN 12130 określa metodę kondycjonowania parowego do określania sprężystości, a wyniki uzyskane różnymi metodami mogą się różnić dla tego samego materiału — dlatego w profesjonalnym pakiecie technicznym obok wartości docelowej podawana jest nazwa metody testowej.

Niezależne laboratoria przeprowadzają faktyczne testy i wydają raporty potwierdzające twierdzenia dostawców.IDFLjest jednym z najbardziej uznanych laboratoriów działających w ponad 20 krajach od 1978 roku i pełni funkcję akredytowanej jednostki certyfikującej standardy takie jak GOTS, GRS, RCS, RWS i DOWNPASS. Gdy dostawca podaje wartość współczynnika wypełnienia, zapytaj, które laboratorium i jaka metoda go określiły.

Parametry wykraczające poza wytrzymałość wypełnienia

Sama siła wypełnienia nie opisuje jakości puchu. Pełna specyfikacja obejmuje również skład, czystość i pozostałości chemiczne – każde z nich ma swoją własną standardową metodę i próg akceptacji.

Parametr Co mierzy Typowy próg akceptacji Ryzyko handlowe w przypadku zignorowania
Moc wypełnienia Wydajność loftu (objętość na uncję) Zgodność ze specyfikacją w zakresie +/- 5 procent Reklamacje dotyczące ciepła nie zostały uwzględnione; klienci zwracają pieniądze
Kompozycja Stosunek skupisk puchu do piór Dopasuj podaną ocenę (np. 90/10) Ujawnienie fałszywej reklamy
Mętność (czystość) Pozostały pył i cząstki stałe 500 mm lub więcej Skargi na zapachy, obawy dotyczące alergenów
Liczba tlenowa Pozostała materia organiczna 10 mg na 100 g lub mniej Wzrost mikroorganizmów, nieprzyjemny zapach w wilgotnych warunkach przechowywania
Zawartość oleju i tłuszczu Pozostałości olejów naturalnych Zwykle poniżej 1,0 do 1,5 procent Zbrylanie, nieprzyjemny zapach, degradacja poddasza
Odporność tkaniny na puch Odporność powłoki na penetrację włókien 15 włókien lub mniej (ISO 12132-1) Widoczne przecieki, skargi na jakość
Dyscyplina dokumentacji:Poproś o raporty z testów na poziomie partii dla konkretnej partii produkcyjnej, a nie o ogólny certyfikat zdolności produkcyjnej fabryki. Certyfikat opisujący, co dostawca wypełnienia zazwyczaj jest w stanie wyprodukować, nie dowodzi, że puch faktycznie dostarczony do Twoich ubrań spełnia specyfikację.

5Certyfikacja RDS: zakres, łańcuch dostaw i dokumenty

Standard Odpowiedzialnego Pozyskiwania Puchu stał się podstawowym standardem dla puchu sprzedawanego w europejskich i północnoamerykańskich kanałach sprzedaży detalicznej. Administracją Standardu jest Textile Exchange.Standard odpowiedzialnego puchujest dobrowolną normą, której celem jest poprawa dobrostanu kaczek i gęsi wykorzystywanych do produkcji puchu oraz zapewnienie firmom zweryfikowanego sposobu sprawdzenia pochodzenia materiałów użytych w kupowanych przez nie produktach.

Czego właściwie wymaga RDS

Podstawowym wymogiem normy jest dobrostan zwierząt w całym łańcuchu dostaw, oparty na Pięciu Wolnościach Zwierząt i obowiązujący od wylęgu do uboju. Co istotne, RDS zabrania zarówno skubania żywych ptaków, jak i karmienia na siłę – zabrania się usuwania puchu lub piór z żywych ptaków, podobnie jak pozyskiwania pierza. Profesjonalna, niezależna jednostka certyfikująca przeprowadza audyt każdego etapu łańcucha dostaw, począwszy od fermy, a dokumentacja łańcucha dostaw weryfikuje drogę, jaką przebywa certyfikowany materiał na wszystkich etapach, aż do produktu końcowego.

Produkty spełniające minimalne wymagania mogą być oznaczone logo RDS, zgodnie z Polityką Oświadczeń Standardowych Textile Exchange. Standard został opracowany przy udziale rolników, ekspertów ds. dobrostanu zwierząt, ekspertów ds. ochrony gruntów, dostawców, marek i sprzedawców detalicznych, dlatego też zyskał szeroką akceptację komercyjną, zamiast pozostać certyfikatem niszowym.

Łańcuch dostaw RDS: od farmy do gotowej odzieży Każdy etap wymaga zewnętrznego audytu i dokumentacji. Luki przerywają łańcuch i unieważniają roszczenie. 1. GOSPODARSTWO Zakaz skubania na żywo Bez przymusowego karmienia Pięć swobód poddanych audytowi Certyfikat zakresu 2. KOLEKCJONER Audyt rzeźni Segregacja materiałów Uzgodnienie wolumenu Certyfikat transakcji 3. PRZETWARZACZ Mycie i sterylizacja Badanie siły wypełnienia Rekordy wejścia-wyjścia Certyfikat transakcji 4. PRODUCENT Napełnianie i zamykanie Certyfikat zakresu lokalizacji Zgodność społeczna (BSCI) Certyfikat transakcji Brak Certyfikatu Transakcji na dowolnym etapie przerywa łańcuch — ostateczny element garderoby nie może być objęty roszczeniem RDS Marki są audytowane na podstawie dokumentacji, a nie intencji. Certyfikaty należy weryfikować przed produkcją, a nie w momencie wysyłki. Dokumenty, które należy zebrać dla każdej certyfikowanej partii produkcyjnej: Certyfikat zakresu (SC) — roczny, obejmuje każdą certyfikowaną lokalizację, weryfikacja ważności w odniesieniu do okna produkcyjnego Certyfikat transakcji (TC) — wydawany dla każdej przesyłki, uzgadnia certyfikowane wolumeny pomiędzy etapami Wypełnij raport z testu — na poziomie partii, z akredytowanego laboratorium, podając metodę i wynik Audyt zgodności społecznej — amfori BSCI lub SMETA, podając nazwę zakładu produkcyjnego Zatwierdzenie roszczenia — etykieta produktu i tekst marketingowy sprawdzone pod kątem Polityki dotyczącej roszczeń w ramach standardów

Dwa certyfikaty, które mają znaczenie

Zespoły zajmujące się zaopatrzeniem często mylą te dwa typy dokumentów w systemie RDS, a rozróżnienie to decyduje o tym, czy roszczenie przejdzie audyt.Certyfikat zakresuwydawany jest corocznie certyfikowanemu zakładowi i potwierdza, że ​​zakład został poddany audytowi i jest uprawniony do przetwarzania certyfikowanego materiału.Certyfikat transakcjiwydawany jest dla każdej przesyłki i uzgadnia objętość certyfikowanego materiału przechodzącego z jednej certyfikowanej lokalizacji do kolejnej.

Posiadanie Certyfikatu Zakresu jest konieczne, ale niewystarczające. Aby móc ubiegać się o certyfikat RDS dla gotowego produktu, marka musi być w stanie przedstawić łańcuch Certyfikatu Transakcyjnego łączący gotowe produkty z certyfikowanymi farmami. Luki w tym łańcuchu unieważniają oświadczenie, niezależnie od faktycznego źródła pochodzenia materiału.

6Poza RDS: puch z recyklingu, GRS i OEKO-TEX

RDS obejmuje nowo wyprodukowany puch. Programy oparte na materiałach z odzysku, materiałach wierzchnich z recyklingu lub zapewniające ochronę przed substancjami o ograniczonym dostępie wymagają dodatkowych lub alternatywnych certyfikatów.

Puch z recyklingu i GRS

Puch z recyklingu — odzyskany z pościeli i odzieży pochodzącej z recyklingu, następnie wyczyszczony i ponownie sklasyfikowany — jest certyfikowany zgodnie zGlobalny Standard Recyklingu (GRS)Zamiast RDS. GRS określa kryteria certyfikacji zewnętrznej zawartości materiałów pochodzących z recyklingu i łańcucha dostaw, wymagając minimalnej zawartości 50% materiałów pochodzących z recyklingu na etykietach przeznaczonych dla konsumentów oraz dodając wymagania społeczne, środowiskowe i chemiczne wykraczające poza te zawarte w powiązanym standardzie „Recycled Claim Standard”. Materiał musi spełniać definicję ISO dotyczącą materiałów pochodzących z recyklingu, a akceptowane są zarówno materiały przedkonsumenckie, jak i pokonsumenckie.

Puch z recyklingu charakteryzuje się zazwyczaj współczynnikiem sprężystości od 600 do 700, co stawia go w czołówce puchu dziewiczego średniej klasy, a jednocześnie wspiera narrację o obiegu zamkniętym. IDFB potwierdziło, że zaktualizowana ocena cyklu życia po raz pierwszy obejmie puch z recyklingu, co odzwierciedla wejście tego materiału do powszechnego użytku.

Substancje objęte ograniczeniami na skorupce

Certyfikacja wypełnienia nie obejmuje materiału zewnętrznego.OEKO-TEX STANDARD 100Jest to najpowszechniej stosowana metoda potwierdzenia, że ​​elementy tekstylne zostały przebadane pod kątem obecności substancji szkodliwych, z zastosowaniem globalnie znormalizowanych kryteriów testowych, od przędzy po gotowy produkt. Większość programów eksportowych łączy certyfikowane wypełnienie z materiałem wierzchnim z certyfikatem OEKO-TEX, ponieważ klienci detaliczni zazwyczaj wymagają obu.

Zgodność społeczna

Certyfikacja materiałowa dotyczy produktu; zgodność społeczna dotyczy fabryki.amfori BSCIto dominujący system zarządzania ryzykiem społecznym w międzynarodowych łańcuchach dostaw odzieży, wspierający audyt i działania naprawcze w zakresie warunków pracy, wynagrodzeń, zdrowia i bezpieczeństwa oraz mechanizmów składania skarg. Sprawdź, czy certyfikat wskazuje konkretny zakład produkcyjny i pozostaje ważny przez cały okres produkcji — częstym i kosztownym problemem jest wydanie certyfikatu podmiotowi handlowemu, a nie hali produkcyjnej.

7Jak określić stan w pakiecie technicznym

Profesjonalna specyfikacja puchu eliminuje wszelkie możliwości, jakie fabryka mogłaby wykorzystać do redukcji kosztów. Poniższe pola powinny być widoczne, a nie sugerowane.

Pole specyfikacji Przykładowy wpis Dlaczego musi być to wyraźne
Gatunek i klasa Puch gęsi 90/10 Zapobiega cichej zamianie na kaczkę lub niższą klasę
Moc wypełnienia i metoda badania 700 FP, metoda IDFB Metody są różne, ale wyniki nie są zamienne
Waga wypełnienia 160 g korpus, 90 g rękaw, 60 g kaptur Waga każdego panelu zapobiega cięciom w miejscach o niskiej widoczności
Limity czystości Mętność minimum 500 mm, liczba tlenowa poniżej 10 Kontroluje skargi dotyczące zapachów i higieny na wilgotnych targowiskach
Wymagania dotyczące certyfikacji Certyfikat RDS, wymagany TC na partię Określa czas realizacji i koszt pozyskania materiałów
Odporność na uderzenia skorupą ISO 12132-1, 15 włókien lub mniej Bezpośrednio kontroluje zwroty związane z wyciekami
Tolerancja wagi wypełnienia +/- 5 procent na panel Definiuje mierzalne kryteria akceptacji podczas inspekcji
Odpowiedzialność za testowanie Raport na poziomie partii z akredytowanego laboratorium Wyjaśnia, kto płaci i jakie dowody są dostarczane

8Pięć pułapek w sourcingu i jak ich unikać

1. Określanie siły wypełnienia bez określania ciężaru wypełnienia

Najczęstszy i najdroższy błąd. Dostawca może dostarczyć puch o sprężystości 800 w ilości znacznie poniżej wymagań odzieży, a materiał i tak będzie spełniał wymagania specyfikacji, podczas gdy kurtka będzie miała gorsze parametry. Zawsze należy określać gramaturę wypełnienia dla każdego panelu z wyraźną tolerancją i weryfikować gramaturę podczas kontroli na linii produkcyjnej, a nie dopiero podczas kontroli końcowej.

2. Akceptowanie certyfikatów generycznych zamiast dokumentacji partii

Ogólny certyfikat zdolności produkcyjnej zakładu nie dowodzi niczego na temat partii produkcyjnej. Wymagaj raportów z testów na poziomie partii, zawierających nazwę metody i wynik testu, a także certyfikatów transakcji, które uzgadniają konkretny wolumen zamówienia. Uwzględnij to wymaganie w zamówieniu, aby było ono egzekwowalne na mocy umowy, a nie tylko grzecznościowe.

3. Dodawanie wymagań certyfikacyjnych po pobraniu próbek

Dodanie wymogu RDS lub GRS do już zatwierdzonej próbki wymusza ponowne wykorzystanie wypełnienia, a często i materiału wierzchniego, co wydłuża proces o trzy do pięciu tygodni i unieważnia podstawę kosztową zatwierdzonej próbki. Zakres certyfikacji należy określić na etapie specyfikacji, przed wycięciem pierwszej próbki.

4. Zakładając, że fabryka jest podmiotem certyfikowanym

Certyfikaty są często wydawane firmie handlowej, gdy produkcja odbywa się w nieaudytowanym zakładzie partnerskim. Sprawdź, czy certyfikat zakresu wskazuje miejsce produkcji, sprawdź adres z zakładem, który odwiedziłeś lub audytowałeś, oraz upewnij się, że daty ważności obejmują Twój przedział produkcyjny.

5. Nadmierna kompresja w celu oszczędności kosztów transportu

Pakowanie kompresyjne znacznie zmniejsza objętość przesyłki w przypadku odzieży puchowej, co czyni je kuszącym. Jednak długotrwałe, nadmierne kompresowanie może spłaszczyć jej objętość i opóźnić powrót do pierwotnego kształtu, przez co odzież będzie wyglądać na niedostatecznie wypełnioną po dostarczeniu. Należy ustalić maksymalny stopień kompresji i uwzględnić czas na powrót do pierwotnego kształtu przed wykonaniem zdjęć, prezentacją w salonie lub dystrybucją detaliczną.

PASSION OUTERWEAR to oddział Quanzhou Donghuang Garment Co., Ltd., z ponad 20-letnim doświadczeniem w produkcji odzieży outdoorowej, roboczej i ocieplanej na rynki eksportowe. Pozyskujemy produkty z certyfikatami RDS i GRS z udokumentowanych łańcuchów dostaw z Certyfikatem Transakcji, przeprowadzamy testy wypełnienia partii w akredytowanych laboratoriach zewnętrznych oraz utrzymujemy łańcuchy dostaw z certyfikatami BSCI, SMETA, GRS i OEKO-TEX. Oprócz puchowej odzieży wierzchniej, produkujemy również:odzież robocza na zamówienieIniestandardowa odzież podgrzewana, w tympodgrzewana kurtkaprogramy łączące izolację z aktywnymi systemami ogrzewania.

Często zadawane pytania

Jaką sprężystość wypełnienia powinienem określić w swoim przedziale cenowym?
W przypadku produktów z niższej półki cenowej, puch kaczy o sprężystości 550–650 i wysokiej gramaturze zazwyczaj zapewnia najlepszy stosunek jakości do ceny. W przypadku odzieży outdoorowej i narciarskiej, puch gęsi o sprężystości 700–750 zapewnia równowagę między wydajnością a ceną. Powyżej 800, koszt materiału gwałtownie rośnie i jest uzasadniony jedynie w przypadku produktów technicznych, alpejskich lub wyprawowych, gdzie waga i kompresowalność są głównymi atutami. W każdym przypadku należy określić gramaturę wypełnienia wraz ze sprężystością – to połączenie decyduje o cieple, a nie sama wartość sprężystości.
Czy certyfikat RDS jest obowiązkowy przy sprzedaży kurtek puchowych w Europie?
RDS to dobrowolny standard, a nie wymóg prawny. Jednak wielu europejskich sprzedawców detalicznych i rosnąca liczba nabywców w Ameryce Północnej wymaga udokumentowanego, odpowiedzialnego pozyskiwania drewna jako warunku umieszczenia na liście, co w praktyce czyni go komercyjnie obowiązkowym dla marek sprzedających za pośrednictwem tych kanałów. Dodatkowo, przepisy dotyczące dobrostanu zwierząt i należytej staranności w kilku jurysdykcjach zaostrzają się, dlatego kierunek rozwoju faworyzuje udokumentowaną certyfikację, niezależnie od obecnych minimalnych wymogów prawnych.
Jak mogę sprawdzić autentyczność Certyfikatu Transakcji?
Certyfikaty Transakcji są wydawane przez akredytowane, niezależne jednostki certyfikujące i zawierają numer certyfikatu, nazwę jednostki wystawiającej oraz okres ważności. Zweryfikuj numer bezpośrednio u jednostki certyfikującej, upewnij się, że opis produktu i jego ilość odpowiadają zamówieniu oraz sprawdź, czy nazwiska sprzedawcy i kupującego odpowiadają rzeczywistym stronom transakcji. Jednostki certyfikujące udostępniają w tym celu kanały weryfikacji, a weryfikacja trwa kilka minut — warto ją przeprowadzić przed złożeniem reklamacji, a nie po jej zakwestionowaniu przez kupującego detalicznego.
Czy puch z recyklingu może uzyskać certyfikat RDS?
Nie. RDS obejmuje nowo wyprodukowany puch z audytem dobrostanu zwierząt na poziomie fermy, ale nie obejmuje materiałów odzyskanych. Puch z recyklingu jest certyfikowany zgodnie z Global Recycled Standard, który weryfikuje zawartość materiałów pochodzących z recyklingu zgodnie z definicją ISO i wymaga, aby na etykiecie dla konsumenta znajdowało się co najmniej 50% materiałów pochodzących z recyklingu. Część puchu z recyklingu pochodzi z produktów pokonsumenckich z certyfikatem RDS, ale uzyskany materiał odzyskany jest oznaczony deklaracją GRS, a nie RDS. Etykieta produktu musi być zgodna z posiadanym certyfikatem.
Dlaczego wyniki pomiaru siły wypełnienia różnią się między laboratoriami?
Siła wypełnienia jest wrażliwa na zastosowaną metodę kondycjonowania i sprężania. Przepisy IDFB dotyczące badań i europejska norma EN 12130 dotycząca metody kondycjonowania parą mogą dawać różne wyniki dla tego samego materiału, a przygotowanie próbki wprowadza dalsze rozbieżności. Dlatego profesjonalny pakiet techniczny podaje nazwę metody badawczej obok wartości docelowej, a spory rozstrzyga się poprzez ponowne przeprowadzenie badań z użyciem tej samej metody w uzgodnionym laboratorium, a nie poprzez porównywanie wyników uzyskanych różnymi metodami.
O ile certyfikacja RDS zwiększa koszt jednostkowy i czas realizacji?
Certyfikowany puch zazwyczaj wiąże się z wyższą ceną materiału niż równoważne gatunki niecertyfikowane, a proces dokumentowania generuje dodatkowe koszty administracyjne na każdym etapie łańcucha dostaw. W przypadku czasu realizacji zamówienia należy spodziewać się dodatkowych dwóch do czterech tygodni na pozyskanie materiałów i wydanie Certyfikatu Transakcyjnego, szczególnie jeśli kupujesz istniejącą partię certyfikowaną, a nie zamawiasz dedykowanej partii. Koszt ten zazwyczaj można odzyskać dzięki lepszej akceptacji detalicznej i zmniejszonemu ryzyku reklamacji, ale powinien być on uwzględniony w koszcie dostawy od samego początku, a nie ujawniany dopiero w trakcie produkcji.
Co się stanie, jeśli mój dostawca nie będzie w stanie wystawić Certyfikatu Transakcji?
Bez Certyfikatu Transakcyjnego obejmującego konkretną partię nie można ubiegać się o uznanie RDS dla gotowego produktu, nawet jeśli puch pochodził z odpowiedzialnych źródeł. Łańcuch dostaw jest z założenia dokumentacyjny. Jeśli dostawca nie może przedstawić certyfikatu, można sprzedać produkt bez certyfikowanego roszczenia lub ponownie pozyskać materiał na wypełnienie – oba rozwiązania są znacznie droższe niż weryfikacja wymagań dotyczących dokumentacji w zamówieniu przed rozpoczęciem produkcji.
Feniks Xie
Feniks Xie
GM | QUANZHOU PASSION CLOTHING
20 lat produkcji odzieży outdoorowej, roboczej i ogrzewanej. Certyfikaty BSCI, SMETA, GRS, OEKO-TEX i VF Corporation. Połącz się z nami.LinkedIn.

Potrzebujesz udokumentowanego, certyfikowanego posłania do kolejnego programu?

PASSION OUTERWEAR pozyskuje produkty z certyfikatami RDS i GRS w całym łańcuchu Certyfikatów Transakcyjnych, z testami wypełnienia na poziomie partii i produkcją objętą audytem BSCI. Prześlij nam swoją specyfikację lub docelową siłę wypełnienia – odpowiemy w ciągu 24 godzin, przedstawiając dostępne opcje materiałowe i rekomendacje dotyczące kosztów.

Zapytaj o opcje downsourcingu Zobacz program OEM/ODM